Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Hukuksuz işler

Eklenme : 07 Ağustos 2015 12:09    Güncelleme : 22 Eylül 2017 16:49    Okunma : 439

Yaptığım iş gereği, Anadolu yakasının içerisinde en çok orman bulunduran ilçe sınırlarında, 2.291.220 m2 lik bir ormana;  “Türkiye’nin tek parsel üzerinde en büyük projesi ” ünvanıyla övünen  kişilerce inşaa edilmiş konut projesinde yine bir ekspertiz raporuna imza attım.

10 yıl önce eksperliğimin ilk yıllarında ilgili villa sitesine ilk gittiğimde heybetinden büyülenmiştim. İlk gördüğümde bu saklı cenneti inşaa etmek için ormanda açtıkları yara beni derinden üzmüştü. Kim bilir yüzyıllık kaç ağaç kesilmişti.

Orman arazisine hiç prüzsüz alınan imar, ruhsatlar ve iskanlar. Şimdi hakkını yemeyelim, prüzsüz diyerek; İllaki zorluk çıkaran birileri olmuştur.

Ama paranın satın alma gücünü test etmişlerdir herhalde. Yada parayla satın alınamayanların silahla korkutulması, tehdit edilmesiyle mi olmuştur. Yoksa “emir büyük yerden, biz de napalım emir kuluyuz” mu demiştir; uygulamaya izin veren tüm bu prosedürde söz sahibi olan memurlar. Ama az da değil ki kardeşim 60 m2 bir 2 katlı bir evim var, Balıkesir –Erdek te ruhsat, iskan prosedürünü biliyorum, 50 kişiyle muhatap olursun, onlarca onay, imza. Diyeceğim o ki; binlerce m2 inşaat yapılmış ormanın içine kimse mi görmemiş, kimse mi duymamış, hiç biri mi konuşmamış?

Bu ülkede başbakan asılmış, kimse görmemiş, kimse duymamış, hiç kimse konuşmamış.

Devlet otoritesine başkaldırı da başarı hikayesi midir bu; bir zengin ailenin soy ismiyle anılan proje, yoksa hukuk devleti olmadığımızın göstergelerinden biri midir, bilemedim.

10 adama maaş ödeyecek gücü olan, 10 silah bulan devlet içinde devlet mi kuruyor? Paralel mi oluyor?

Hep içimde bir yara olan insan hafızasının zayıflığından mı istifade etmek istiyor bunlar. “Biz yapalım nasıl olmazsa unutulur” ya arkadaşım, gerçekten bu böylemi? Unutuyor muyuz? Evet unutuyoruz.

İlginç olan, bu projeleri özel bankaların riskli ( “belki devlet, hukuk devleti olduğunu hatırlar ruhsatları iptal eder, tüm bu hukuksuz inşaa edilmiş yapıları yıkar ve araziye yeniden orman niteliği kazandırır” diyerek teminat açığı olmaması için) bularak teminat olarak almayıp kredi vermezken, devlet bankalarının kredi vermekte bir sakınca görmemesi. (devletin kendine inancı kalmadığını dosta düşmana bir daha göstermek için)

Şahıs imarına bakmaksızın, boş bulduğu her yere bina yapıyorsa, T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı sende boş bulduğun her yeri orman yapacaksın ki; eşkiya dünyaya hükümdar olmasın.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı – SPK Lisans No: 401221

ATIL UZUN

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik