Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

Evin değerinin tamamına kredi çıkarılabilir mi?

Eklenme : 20 Ekim 2015 11:14    Güncelleme : 20 Ekim 2015 11:33    Okunma : 578

Pano02Ülkemizde en iyi yatırım enstrümanı gayrimenkul. Öyle ki çoğu zaman dolar ve  euro dan fazla kazandırdığı gibi bazı yerlerde altın dan bile fazla kazandırdığı görülmektedir. Bu yüksek kar marjı;  ne pahasına olursa olsun gayrimenkul almayı gerektirmekte. İş bu nedenle gayrimenkul değince ağzının suyu akan yatırımcı cebinde gayrimenkulü alacak para olmasa bile borçlanma yoluyla, ödeyeceği kredinin faizinden çok daha fazla kazandıracağını bildiği gayrimenkul yatırımına girmek istemekte. Kaldı ki, krediyle aldığınız mülkün kira getirisi de büyük ölçüde faizi ödemekte ufff.

Bankalar da krediyi sürekli pazarlamak istemekte. Limitsiz sınırsız verelim derdinde. BDDK ve SPK da bi durun hele dedi bankalara, “gayrimenkul değerinin % 75 i kadar kredi kullandırabilirsiniz, bide bu değeri siz belirleyemezsiniz”.

– kim belirleyecek ? ” tam bağımsız Değerleme Şirketleri”.

Bu iş Yapı Denetim Şirketleri’ ne benziyor. Orda da müteahitlere deniyor ki; “siz gidin sizi denetleyecek firmayı bulun anlaşın, iş akdi imzalayın, parasını ödeyin, sizi denetlesin” puffff.

Neyse bankalar çalışacağı şirketleri belirliyor. Kendi değerleme standartlarını çıkarıyor. ( Biz kat bahçesine değer veririz- vermeyiz, cins tashihli yapıya veririz-vermeyiz, tarlaya veririz-vermeyiz gibi) . Sonra bu ekspertiz firmaları görevlerini icra ediyor.

Türk halkı durur mu? durmaz. Hemen sistemi sorguluyor, sistemde bir açık var mı? Ben bu ekspere gayrimenkul değerini nasıl yüksek yazdırırım. Nasıl daha fazla kredi kullanırım da bu gayrimenkul rantından daha fazla faydalanırım.

Sonra ahlaksız emlakçılar çıkıyor “biz evin değerinin tamamına kredi kullandırıyoruz” diye pazarlama yapıyor. Banka şubeleri bu işe çanak tutuyor, o emlakçılarla organik bağ kuruyor beraber yürüyelim beraber kalkınalım diyor. Başbaşa oturup ekspertiz firması seçiyor, firmaya baskı uygulamaya çalışıyor, firmayı seçtiği yetmiyor firmanın çalışanını da seçiyor.

Kullandırılan kredi tutarından emlakçılara komisyonlar ödeniyor.  Sistem de bir sürü çürümüşlük, yozlaşma.

Sözün özü diyeceğim o ki; % 75 oranı nın bir mantığı var. Emniyet sibobu, bugün herşey günlük güneşlik yarın bir kriz olur, hesaplayamadığınız bir acil durum olur, ailede bir hastalık, ülkede bir karışıklık, aldığınız mülkü kiralamada güçlük vs. bunların her birisi sizi sıkıntıya sokar. Kredi çekerken o yüzünüze gülen şubedeki pazarlamacı çirkin yüzünü gösterir. İnternette bankaların sitelerinde birçok icralık mal ilanı var emin olun onlarda bankadan kredi alırken böyle olacağını tahmin edemezdi.

Sonuç olarak, cebinizde olmayan parayı harcamak için bu kadar istekli olmayın. İhtiyatlılık, aç gözlülükten her zaman ulvi bir duygudur.

G.Değerleme Uzmanı – ATIL UZUN -SPK Lisans No: 401221

 

 

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik