Habeler, haber
DOLAR
/
EURO
/
ALTIN
/
BİST
/
Güneşli
İstanbul: Güneşli
  • NAMAZ
    VAKİTLERİ
  • HAVA DURUMU
  • ÜYELİK GİRİŞİ
Atıl Uzun

brüt alan hesabı nasıl yapılır? kat bahçesi nedir?

Eklenme : 11 Aralık 2015 23:44    Güncelleme : 10 Ağustos 2017 16:58    Okunma : 1122

Mimari projeden brüt alan hesaplanmasına sık sık ihtiyaç duyulur. keza bu hesabın bir standardı bulunmadığı gibi herkesin hesaplama yöntemi de kendi lehine nasıl çevrilebilirse öyle yapılmaktadır.

müteahhitler, emlakçı lar brüt alan hesabını yaparken dairenin duvarları ile birlikte kapladığı alana binanın ortak alanlarını arsa payları oranında dairelere katar, bu da yetmez binanın sığınağını bu alana katar , buda yetmez otopark alanını katar, havuzu katar . katarda katar. tabi bir mantığı var; dairenin alanı büyüdükçe m2 birim fiyatı küçüldüğünden diğer projelerle kıyaslandığında m2 birim fiyatı bazında rekabet şansı artacaktır. Yine müşteriye bu dairenin bakmayın 70 m2 olduğuna aslında bu daireyi alarak 150 m2 inşaat satın alıyorsun, ben sana 150 m2 maliyete katlanarak bu daireyi satıyorum mesajı verilmekte. emlakçı açısındanda aynı durum geçerli aynı daireyi 3 emlakçı pazarlarken müşteri aynı paraya daha büyük daire almak istediğinden gerçek alanına yakın beyanda bulunan emlakçı yı değil, internet ilanlarında en yüksek alan beyanında bulunan emlakçı yı aramaktadır.  Bu da ülkemizde her konuda olduğu gibi dürüst olanın madur olmasına sebep olur.

bir başka katekulle de binanın ortak hacmi olan kat bahçesi hacimlerine tecavüz edilerek büyütülmüş dairelerin pazarlanması durumu. kat bahçeleri inşaat alanına dahil edilmediklerinden, tüm müteahitlerce izin verilen miktarın maksimumunda yapılan ve daha sonra dairelere katılan açık alanlardır. mülkiyeti bina maliklerinin tümünün olan alanlar size sizinmiş gibi satılmakta hatta o bölümleri iskan aldıktan sonra daire ye katma taahhüdü nde bulunulmakta. kimse şikayet etmezse güzel , ama biri hakkını isterse o alanları binaya geri bırakmak zorundasınız ve projesine uygun hale getirme maliyeti nede siz katlanacaksınız.   satın alırken yağlı ballı olduğunuz o müteahhit sizi o esnada tanımayacaktır.  Hiç bir hak iddia edemediğiniz gibi sizin olmayan yerede ödediğiniz para da külliyen zarar.

yani sözün özü bir sözleşmeye konu olacak brüt alan; kesin bir dille tanımlanmalıdır.  kat karşılığı alacağım dairenin net alanı halı alanıdır ki bu alan 100 m2 dir, iç duvarlar 15 cm, daireleri ayıran ve dış duvarlar 20 cm olcaktır.  gibi daha net ifadeler kullanılırsa brüt kaç m2 daire alacağınız hakkında daha doğru bilgi edinebilirsiniz.  daire brüt alanı, duvar kalınlığına,  dairenin toplam alanına bağlı olarak net alanının 1,10 ila 1,25 katı olarak hesaplanabilir.

G.D.Uzmanı ATIL UZUN

Spk Lisans No: 401221

 

 

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik