İstanbul Üniversitesi’nden Kovulan Mehmet Perinçek Kimdir – Neden Kovuldu Neler Dedi?

İstanbul Üniversitesi kadrosundan çıkarılan Mehmet Perinçek kimdir?  Mehmet Perinçek İstanbul Üniversitesinden neden kovuldu?, İ.Ü.’yle ilişiği kesilmesi sosyal medya ve Twitter’da büyük yankı uyandıran Mehmet Perinçek’in hayatı eğitimi biyografisi araştırmaları kitapları yazıları fotoğrafları vb tüm dökümanlara sayfamızdan bakarak kendisi hakkında detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz.

Ergenekon davasında 2 yıl boyunca tutuklu olarak yargılanan ve 6 yıl hapis cezasına çarptırılan Mehmet Perinçek, İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü’ndeki araştırma görevlisi kadrosundan, doktorasını sürdürdüğü 6 yıl boyunca tezini teslim etmediği gerekçesiyle çıkartıldı.

Perinçek’e göre ise durum farklı : “Türkiye’nin asılsız Ermeni soykırımı iddiaları için verdiği mücadelede çalışmalar yapmak üzere Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya’ya gönderildim. Doktoramı dondurdum. Türkiye’nin menfaatleri için yaptığım bu çalışmalarla geçirdiğim 1.5 yılı bile, kaydımı dondurmama rağmen doktora ve tez çalışma süresinin içinde saymışlar. Üniversiteden ilişiğimin kesilmesi hukuksuz olmasının yanı sıra siyasi bir karardır.” diyen Mehmet Perinçek şöyle devam etti:

2013 Mart’ında kalan süremi öğrenmek için yaptığım başvuruya ancak Eylül 2013’te yanıt verildi. Tez izleme komitesinin toplanması için yaptığım başvuru bir dönemlik gecikmeyle ancak Şubat 2013’te sonuçlandı. Dolayısıyla süremin dolmasından evvel tezimi savunma imkânım elimden alındı. Böylece Ekim 2013’te üniversitedeki araştırma görevliliği kadrom elimden alındı. Karşılaşmış olduğum bu durum bir haksızlığı içermekle birlikte hukuksuzdur da. Üniversiteler siyasi iktidarların ve birtakım cemaatlerin aralarında paylaştığı bir mecra haline gelmiş durumda. Bundan utanıyorum.”

Mehmet Perinçek Kimdir?

Mehmet Perinçek, 19 Eylül 1978’de İstanbul’da doğdu. Faik Reşit Unat İlkokulu’nu ve Cağaloğlu Anadolu Lisesi’ni bitirdi. Burs alarak Rusya Federasyonu’nda Nijni Novgorod’da 35 Nolu lisede okudu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. İstanbul Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Enstitüsü’nde araştırma görevlisi olarak memuriyete başladı. 2005-2006 öğretim yılında Moskova Uluslararası İlişkiler Devlet Enstitüsü (Üniversitesi)’nde (MGİMO(U)) misafir araştırma görevlisi olarak çalıştı. 2007-2008 yıllarında TC Dışişleri Bakanlığı’nın projesi çerçevesinde Rusya Federasyonu devlet arşivlerinde araştırmalar yaptı.Sekiz senedir Rus-Sovyet devlet arşivlerinde “Türk-Sovyet İlişkileri” ve “Ermeni Meselesi” üzerine araştırmalar yapıyor. Bu konular üzerine birçok makalesi var. Atatürk’ün Sovyetlerle Görüşmeleri/Sovyet Arşiv Belgeleri’yle, Boryan’ın Gözüyle Türk-Ermeni Çatışması, Rus Devlet Arşivlerinden 100 Belgede Ermeni Meselesi ve Avrasyacılık/Türkiye’deki Teori ve Pratiği başlıklı dört kitabı yayımlandı. Ayrıca çalıştığı konular üzerine önemli kitapları yayıma hazırladı. Diğer taraftan güncel Türk dış politikası üzerine çalışmalar yapıyor.Bu konular üzerine sempozyumlarda ve uluslar arası konferanslarda tebliğler sundu, Türkiye’de ve yurt dışında konferanslar verdi. TRT’de ve özel televizyonlarda birçok programa katıldı. Rusçadan Türkçeye çevirdiği kitap ve şiir yayımları da bulunuyor. Rusça, Almanca, İngilizce ve Osmanlıca (Eski Türkçe) biliyor.

 

Eklenme : 03.11.2013 Gösterim : 3834

Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !