Habeler, haber
DOLAR
4,804 / %0,21
EURO
5,613 / %0,54
ALTIN
189,39 / %-0,24
BİST
93.003 / %0,74
Parçalı Bulutlu
İstanbul: Parçalı Bulutlu
25°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

Başbakan’ın ses kaydı,telefon konuşmasına yorumlar, siyasi partiler,ünlüler ve sosyal medya yorumları

Başbakan’ın ses kaydı,telefon konuşmasına yorumlar, siyasi partiler,ünlüler ve sosyal medya yorumları
Eklenme : 25 Şubat 2014 15:22    Güncelleme : 25 Şubat 2014 15:51    Okunma : 686

25 şubat 2014 Başbakan ses kaydı oğlu ile ilgili telefon konuşmasına yorumları tepkileri kim ne yorum yaptı, siyasi partiler ünlüler ve sosyal medya yorumları ve açıklamaları sayfamızda..

Twitter’da açılan ‘Başçalan’ isimli bir hesaptan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ses kaydı yayınlandı. Ses kaydının yayınlanmasıyla siyasiler ilk tepkilerini sosyal medya üzerinden verdi.

SES KAYDI GÜNDEME BOMBA GİBİ DÜŞTÜ

17 Aralık operasyonu sonrası internete sızdırılan ses kayıtlarına bir yenisi daha eklendi. Youtube’a yüklenen ve Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen konuşmanın, 17 Aralık günü, yani ilk rüşvet operasyonunun olduğu gün yapıldığı ileri sürülüyor. 17 Aralık’ta kaydedildiği iddia edilen görüşmelerin sırasıyla saat 08.02, 11.17, 15.39, 23.15′de yapıldığı ve son görüşmenin ise 18 Aralık sabahı saat 10.58′de yapıldığı görülüyor.

Başbakan Tayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan’a ait olduğu iddia edilen ses kaydında, Başbakan Erdoğan olduğu iddia edilen kişi, 17 Aralık sabahı yolsuzluk operasyonu sırasında oğlu Bilal Erdoğan olduğu iddia edilen kişiyi arayarak evdeki 1 milyar doları (2.2 katrilyon TL) sıfırlamalarını, paraları bulundukları yerlerden taşımalarını, tamamen elden çıkarmaları gerektiğini söylüyor.

Aynı günün akşamında yapılan telefon görüşmesinde ise, Bilal erdoğan olduğu iddia edilen kişi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğu iddia edilen kişiye, paranın büyük kısmını bazı işadamlarına aktarıldığını, geriye sadece 30 milyon Euro kaldığını ve onun da taşınacağını söylediği duyuluyor. Youtube’a ses kaydını ekleyen kişi, twitter hesabında ses kaydının inkar edilmesi halinde paranın taşınırkenki videosunu servis edeceğini açıkladı.

recep-tayyip-erdogan

AK Parti grup toplantısında, milletvekillerine hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam yayınlanan ve kendisi ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen ses kayıtlarının montaj olduğunu belirtip “Yapılan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na yapılmış alçakça bir saldırıdır. Bunu kimsenin yanına bırakmayız, bırakmayacağız.” dedi.

İşte Başbakan Erdoğan’ın açıklaması:

“Dün gece ortaya çıkan montajını yaptıkları, dublajını yaptıkları kasetlerle, okyanus ötesinden gelen kırıntılarla yetiniyorlar. Aç tavuk kendini darı ambarında sanırmış. Dublajını kendi yaptıkları bir piyesi yayınladılar. Bunlar aşağılıkça montaj yapıp servis ediyorlar.

Haftalardır çağrıda bulunuyorum, eteğinizde ne varsa çıkarın diyorum. Montaj kayıtlar ortaya çıkarıyorlar. Yapılan Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’na yapılmış alçakça bir saldırıdır. Bunu kimsenin yanına bırakmayız, bırakmayacağız. 7 bin insanı dinledikleri ortaya çıktı. Bunlar şantaj kayıtlarıdır.  Ey CHP, siz kendi partinizde kaset siyaseti yapabilirsiniz ama kaset siyaseti AK Parti’de tutmaz.  CHP ve MHP olağanüstü toplantı yaptılar. Montaj var ya bundan nemalanabilir miyiz diyorlar. Ellerinden geleni yapsınlar, istedikleri montajı üretsinler, ne yaparlarsa yapsınlar son sözü millet söyleyecek, son kararı millet verecek.”

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan ile oğlu arasında geçtiği iddia edilen ses kayıtları için “17 Aralık ve 25 Aralık’ta adaletin peşine düştüğü şüpheliler objektif ve bağımsız mahkeme önünde çete başıyla birlikte hesaba çekilmelidir. Başbakan Erdoğan için malum ve mutlak son görünmüştür.

Abdüllatif Şener: O ses Başbakan Erdoğan’a ait, tereddüt yok Abdüllatif Şener, Başbakan Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği ileri sürülen ses kaydı hakkında konuştu AKP ’nin kurucu isimlerinden Abdüllatif Şener, BaşbakanTayyip Erdoğan ve oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği iddia edilen ve internete düşen ses kaydı hakkında “Sesin Başbakan’a ait olduğuna dair tereddütüm yok” dedi. Halk TV’de soruları yanıtlayan Abdüllatif Şener, söz konusu ses kaydı için şunları söyledi:

“Bu ses kayıtlarını ben de dinledim. Benim kanaatime göre, tereddüt edecek bir durum yok gibi görünüyor. Refleksiyle, tonlamalarıyla, tereddüt ettiği nktaları izah etme biçimiyle, öteden beri yanında çalışmış ve çok defa telefon görüşmelerine muhatap olmuş biri olarak benim kişisel kanaatim bu seslerde bir tereddüt yok” dedi. Şener, “Ancak bildiğiniz gibi yeni RTÜK ve internet düzenlemeleri nedeniyle bu görüntüler yayınlanamıyor. Ancak en azından ses doğru mu değil mi diye tartışılabilmesi gerekir” dedi

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay: Görüyorsunuz işte, ne diyebilirim ben. Şu anda bir değerlendirme yapmam gerekmez, esasen değerlendirilecek bir şey de yok. Yani her şey ortada.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüsyein Çelik: İnsanların eşiyle, çocuklarıyla, yakınlarıyla konuşmasını bile illegal şekilde dinlerseniz bunu hiç kimseye izah edemezsiniz ve bu çok büyük bir ahlaksızlıktır, hukukta, örfte yeri yoktur. Hele hele 7 bin kişilik bir orduyu dinlemek hangi maslahat gereğidir, hangi akılla bu izah edilebilir bunu bilemiyorum. Liste ortaya çıktığına göre bunu kimler, kimin talimatıyla hangi ama yönelik olarak yaptılar. Bu da araştırmalar sonucu ortaya çıkar ve geniş bir kitle belki zan altında kalmaktan kurtulur ve hem de mesele olması gereken zemine oturtulur. Öyle bir paranoyak bir hal aldı ki insanlar, çok masum şeyler için bana ziyarete gelenler, bir bakıyorsunuz telefonundaki pili çıkarıyor. Pil içindeyken dinlenebiliyor, bu olmadı ortam dinlemesi olabiliyor. Akla hayale gelmez yüz yüze görüşmelerde mikro kameralarla insanlar çekiliyor.

TBMM Başkanvekili Sadık Yakut: Bu dinlemeler temel hak ve hürriyetlerin genişletilmesi adına bizim yaptığımız yasalara da aykırı. Kişilik haklarına saldırıdır. Türkiye’nin bu noktaya gelmesi yani hukuk dışı yapılanmalarla gerek adliyelerde gerekse emniyetteki haksız ve hukuksuz dinlenmesi doğrusu geldiğimiz noktada Türkiye’ye yakışmıyor.

AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner: Paralel yapının herkesi dinlediği anlaşılıyor. Paralel yapının ne kadar tehlikeli olduğunu söylediğimizde bize inanmayanlar bugün çıkan dinleme olayı karşısında nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu ürpererek görmüşlerdir.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu: Biz zaten dinleniyoruz. Bunu Sayın Erdoğan kendi grup toplantısında açıkladı. Hatta o kadar net açıkladı ki ‘Ey Kılıçdaroğlu, senin nefes alışını bile takip ediyoruz’ dedi. Bildiğimiz bir olay. Benim merak ettiğim, bu kadar kişi dinlenirken hükümet neredeydi? Bu ülkede hükümet var mı, yok mu? Ülkeyi yönetiyorsunuz, birileri gelip sizi kandırıyor, siz de şimdi itiraf ediyorsunuz. O zaman siz o koltukta oturamazsınız. Sizin şikayet etmeye hakkınız yok. O koltukta oturan adam sorunları çözer.

CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi: Eğer böyle bir dinleme yapılmışsa derhal bu soruşturulmalı, bunun üzerine gidilmelidir. Bu soruşturma yapılmalı ama bu dinlemelere müsaade eden, ses çıkarmayan, göz yuman kamu görevlileri, bakanlar hakkında da gerekli soruşturma yapılmalıdır.

Mehmet Emin Ekmen: Bu dinlemeler apaçık hukuksuzluğun bir göstergesidir. Dinlendiğime şaşırdım. 17 Aralık operasyonu başarılı olsaydı bizi terör örgütü elemanları diye göz altına alacaklardı. Hukuki işlem başlatacağım

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli: MHP Genel Merkezi’nin dinlenildiğini biliyoruz. Bunu, medya aracılığıyla düşüncelerimizi aktaramadığımız kesimlere, bu dinleme vasıtasıyla aktarıldığını kabul ettiğimiz için, hoşgörüyle karşılıyoruz.

HDP Eşbaşkanı Sebahat Tuncel: Dinleme konusu yeni bir şey değil. Türkiye’de biri bizi gözetliyor diyeceğimiz bir noktada çok uzun süredir yurttaşların hepsinin neredeyse dinlendiğine dair yaklaşımları var. Artık buna bir nokta koymak gerekiyor. Bu çok hukuksuz, kabul edilebilir bir durum değil. 7 bin kişinin dinlediği yer alıyor bu listede. Bu bir liste, acaba kaç liste var?

Star Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yusuf Ziya Cömert: Bu büyük bir skandal, yani bir dosya bulmuşlar o dosyaya dinlemek istedikleri herkesin adını koymuşlar. Bu dosya kapsamında yaklaşık 7 bin kişiyi dinlemişler. Bu 7 bin kişinin yaklaşık 3 binini açıkladık. Muhtemelen devamı da gelecek. Bu yargıdaki ve emniyetteki paralel örgütlenmenin çalışma tarzını ortaya çıkartıyor. Birtakım sonuçlara ulaşmak için bunların bir kısmı şantaj amaçlı yani birtakım görüşme kayıtlarını ortaya çıkarıp daha sonra siyasi veya başka maksatlar için kullanma amacı taşıyor. Neresinden bakılırsa bakılsın büyük bir olay ve Türkiye tarihinin en büyük telekulak skandalı aslında. Bunun dışında başka paketler var. 3-4 tane pakette bu dinleme sayısının 20 bine ulaşacağı tahmin ediliyor. Listedeki diğer 4 bin kişinin isimlerine de ulaşırsak açıklayacağız.

Gazeteci Fuat Kozluklu: Dinlemeyle ruhsal cinayet işliyorlar. Türkiye acınası, kaygı verici, tehlikeli ve ucube gibi yapılarla karşı karşıya. Herkes bunu görmeli. Demokrat ve yurtsever olduğunu söyleyen herkes, asıl şimdi ‘tehlikenin farkında mısınız’ diye haykırmalı. Bu işin içinde en küçük rolü olan bile, en büyük role sahip olanla aynı kategoride aynı hesabı ödemelidir, ödettirilmelidir.

Prof. Dr. Mithat Sancar: Bu sadece bir dinleme olayı değildir. Paralel yapı, devlet veya devlet içinde bir gücün ülkede belli bir proje çerçevesinde bir faaliyet yürüttüğünün açık işaretidir. Dinleme üzerinden kapsamlı bir planın adım adım yürütülmesidir.

Şarkıcı Metin Şentürk: Belki şarkı dinlemek istemişlerdir. Bu ülkede maalesef bazı şeyleri mecburen kanıksıyoruz. Haklarımızı kullanamıyoruz.

Yazar Sadık Yalsızuçanlar: Dinlendiğimi yeni öğrendim. Zaten insanlarda bir paranoya oluşmuştu.

Gazeteci Yaşar Taşkın Koç: Türkiye’de gazetecilik yapınca özellikle de gençken diyorsunuz ‘devlet dinlemiştir’, biraz daha orta yaşlarda ‘derin devlet’ diye bir şeyle karşılaşıyorsunuz. Bugün de ‘paralel devlet’ diye bir şey çıkmış dinlemiş. Bir akıl hastalığıyla karşı karşıya olduğumuzu düşünüyorum. Ama bir yandan da bu akıl hastalığı az daha 25 Aralık’ı da başarsaydı Türkiye’yi teslim alacaktı. Herkese geçmiş olsun.

Twitter kullanıcılarının hakkında binlerce tweet attığı ses kayıtlarıyla ilgili siyasilerin tweet’leri;

Abdüllatif Şener ‏@senerabdullatif 
Dinlediğim Başbakanın sesidir, gırtlağına kadar ailece yolsuzluğa batmıştır, artık meşru bir Başbakan değildir.

Dr.Sinan Oğan #MHP ‏@sinan_ogan 
Umarım ki son ses kayıtları doğru olmasın TC Başbakanı koltuğunda oturan bir kişinin bu duruma düşmesini istemem

Perihan SARI ‏@PerihanSariCHP
Taşımakla, dağıtmakla bitirilemeyen aile boyu talan. Başbakan, Seb-i Aruz töreninde meğer paraları nasıl saklayacaklarını düşünüyormuş.

Turgut Dibek ‏@turgutdibek 
Bilal Erdoğan’ın ifadeden kaçırılmasının ardında ki neden de buymuş. Ifadeye gitse bu konuşma kendisine sorulacak ve belki de tutuklanacaktı

Bulent Tezcan ‏@bulenttezcanchp
Bilmece 1: eridikten sonra geriye 30 milyon avro kalan paranın tümü ne kadardır?

Mehmet S. Kesimoğlu ‏@mehmetkesimoglu 
Yalnız tebrik etmek lazım, 6 aydır milleti faiz lobisi diye uyuttu.
Asıl lobinin merkezi evdeymiş, oğlan odasına döviz bürosu açmış.

Umut Oran ‏@UmutOranCHP 
Yönetilemeyen Türkiye de her gün yeni bir Erdoğan haberi,sansasyonu !
Türkiye bunları haketmiyor
Türkiye çok daha iyisini hakediyor

Atilla Kart ‏@atillakart 
Başbakan kendinden eminse, bu ses kayıtlarını internetten kaldırtmak yerine, bilirkişi incelemesini sağlamalıdır.

Ertuğrul Günay @ertugrulgunay
Bu akşam dinlediğim telefon konuşmalarından sonra %35 de zor!

İdris Bal ‏@idrisbal 
Bu iddialar doğru ise demokrat ülkelerde olduğu gibi yargının önü açılmalı ve başbakan istifa etmelidir

İlhan Cihaner ‏@ilhancihaner 
AKP destekleyenler dahil, tüm yurttaşlar bu talebi yükseltmelidir. Aksi taktirde bu “kirli savaş” tüm ülkeyi çatışmaya sürükleyecek.

feyzi işbaşaran ‏@feyzi_isbasaran 
Direnme!! Montaj diye işin üstüne yatamazsın.. Bunu sana yem olarak attılar ve beklediler. “Montaj” dedin. Görüntü yayınlarlar. Bu iş böyleBu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik