Habeler, haber
DOLAR
5,320 / %-0,12
EURO
6,046 / %0,05
ALTIN
229,38 / %0,00
BİST
101.971 / %0,00
Sisli
İstanbul: Sisli
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

AKP Gezi Parkı İstifaları Hangi Milletvekilleri Bakanlar İstifa Etti/Edecek Neler Dediler-Tweetler? / 11 Haziran 2013

AKP Gezi Parkı İstifaları Hangi Milletvekilleri Bakanlar İstifa Etti/Edecek Neler Dediler-Tweetler? / 11 Haziran 2013
Eklenme : 12 Haziran 2013 3:04    Güncelleme : 12 Nisan 2016 16:51    Okunma : 778

11.06.2013, AKP Gezi Parkı istifaları haziran 2013, Ertuğrul Günay istifa edecek mi, AKPden istifa eden isimler haziran 2013, AKP’den Gezi Parkı eylemleri yüzünden kimler istifa etti,hangi milletvekilleri istifayı düşünüyor, AKP’de toplu istifa, AKP istifa eden milletvekilleri hazşran 2013, AKP’de hangi bakanlar eylemleri destekliyor, AKP Gezi Parkı eylemlerinde Başbakan Erdoğan’a karşı olan milletvekilleri bakanlar hangileri, AKPli hangi bakan Gezi Parkı eylemleriyle ilgili ne dedi, AKPli bakanların  Gezi Parkı tweetleri, AKPli bakanların eylemlerle ilgili tweetleri

akpartiistifa

Yurdun dört bir yanına dalga dalga yayınlan halk hareketi AKP’den istifa getirdi. AKP Iğdır İl Sekreteri Avukat Mehmet Soyuk, halka uygulanan baskı ve aşırı şiddet nedeniyle, partisinden istifa ettiğini duyurdu. TIKLA İZLE Taksim Gezi Parkı protestolarıyla başlayan halk hareketiyle AKP’de de çatlaklar başladı. AKP Iğdır İl Sekreteri Avukat Mehmet Soyuk, partisinin son günlerde izlediği baskı ve şiddet içerikli tutumu nedniyle AKP’den istifa etti. “Hor görücü, ayrımlaştırıcı, ötekileştirici uygulamalarının ortaya çıkması, bu söylemlerin varlığı beni derinden rahatsız ediyordu.” Soyuk, 3’üncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin verilmesi ve halka uygulanan aşırı şiddet nedeniyle partiden ayrıldığını belirtti. “Tarihte ve halkının bir kesiminin gönlünde acılara imza atmış bir sultanın adının yaşatılmak istenmesi, bir köprü yaparken halkın gönül köprülerinin yıkılmasına sebep olunması,Taksim’de ve diğer şehirlerde kendi halkının demokratik gösterilerine aşırı şiddet ve orantısız muamelenin layık görülmesi, yüreğimde derin üzüntü yaratmıştır

akpartiistifa1

İzmir’de yaklaşık 40 yıl CHP rozeti taşıdıktan sonra dört ay önce Ak Parti’ye katılarak Bayraklı ilçe yönetimine giren Alevi dedesi Veli Aksüt, partiden istifa etti. Aksüt, İstanbul’da yapımına başlanan 3’üncü köprüye ’Yavuz Sultan Selim’ adının verilmesine tepki göstererek, “Türkiye’de 25 milyon Alevi var. Alevileri katleden Yavuz Sultan Selim’in ismini taşıyan bir köprüyü içime sindiremem. Ayrıca Başbakan’ın Gezi Parkı direnişi karşısında takındığı tavır, agresif çıkışları ve otoriter yaklaşımı istifamda etkili oldu. Hükümetin Alevi açılımına inandığım için gelmiştim, ancak bunun da samimi olmadığını gördüm” dedi.

akpartiistifa

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı ve AKP İstanbul Milletvekili İbrahim Yiğit, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarına karşı takındığı sert tavrı eleştirdi. Yiğit, “Başbakan olaylar ve eleştiriler karşısında sinirleniyor. Yüzde 50’yi tutuyorum diyor. Türkiye’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler?” dedi.

AKP’li Yiğit, ABD’de yayınlanan New York merkezli Posta 212 gazetesine çarpıcı açıklamalar yaptı. Başbakan Erdoğan’ın Gezi Parkı olaylarına karşı takındığı sert tavrı eleştiren Yiğit, “Başbakan olaylar ve eleştiriler karşısında sinirleniyor. Yüzde 50’yi tutuyorum diyor. Türkiye’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler?” dedi. Yiğit, bir konferans için Washington’da bulunduğu sırada verdiği röportajda Gezi Parkı olayları ile ilgili olarak içki yasağı ve park olayının topluma iyi anlatılamadığını, toplumun alkolün yasaklandığını sandığını, oysa durumun böyle olmadığını söyledi.

POLİS ORANTISIZ GÜÇ KULLADI PSİKOLOJİK EĞİTİM ŞART

AKP’li Yiğit, emniyet güçlerinin Gezi Parkı olayları sırasında orantısız güç kullanmasını da eleştirirken, polise psikoloji eğitimi verilmesi gerektiğini ifade etti. Başbakan’ın olaylar karşısında sinirlendiğini söyleyen Yiğit, Başbakan Erdoğan’ın olaylarla ilgili olarak söylediği “Yüzde 50’yi evinde zor tutuyorum” sözü için “Türkiye’de iç savaş mı çıkaracaksınız, insanlar birbirlerini mi öldürecekler? Başbakan her şeyden önce toparlayıcı olmalı, kucaklayıcı olmalı. Toplumda herkese eşit mesafede durmalı. Ama düzelir bunlar” yorumunu yaptı.

“BEN AK PARTİ MİLLETVEKİLİYİM BEN DE İÇİYORUM”

Yine restoranlar açık, bahçeler açık, yine her tarafta insanlar rahatlıkla içebilecek. Bu bir yaşam biçimidir, kimse kimseye karışamaz,” diyen Yiğit, “Ben AK Parti milletvekiliyim ben de içiyorum. Benim yaşam biçimime bugüne kadar hiç kimse müdahale etmedi. Ve etmeye de hakkı yok,” şeklinde konuştu.

ÜÇÜNCÜ KÖPRÜYE YAVUZ SELİM İSMİ YANLIŞ

AKP’li Yiğit, üçüncü köprüye Yavuz Sultan Selim isminin koyulmasını yanlış bulduğunu da ifade etti.

Ben Aleviyim ve AK Parti’den milletvekiliyim. Başbakan hep toparlayıcı, bütünleştirici, herkesi kucaklayıcı konuşmalar yapardı ve biz en ufak bir rahatsızlık duymadık. Fakat Yavuz Selim, Çaldıran olaylarında 40 bin Alevi’yi öldürdü. O zamandan beri Alevi kesiminde Yavuz Selim’e karşı bir alerji var. Dolayısıyla ismi köprüye koymaları çok yanlış oldu. O kadar güzel isimler var ki, Yunus Emre’yi koy, Mevlana’yı koy. Hatta Sayın Başbakan kendi ismini koysaydı” şeklinde konuştu.

Yiğit, Cumhuriyet döneminde Alevilerin ıstıraplar çektiğini söyledi ve “Diyanet İşleri Başkanlığı’na bir tane Alevi daire başkanı koysalardı belki de bugün bunları hiç yaşamayacaktık” dedi.

BAŞBAKAN’IN BAZI SÖYLEMLERİ OLUYOR AMA YANLIŞTAN DÖNMEK DE BİR ERDEM

AKP döneminde Alevilik ve Bektaşiliğin ders kitaplarına girdiğini, Madımak Oteli’nin kamulaştırıldığını, Cem evlerine yasal statü kazandırma konusunda da beş kişilik bir komite oluşturduğunu ancak araya seçimlerin girdiğini söylerken, yakın zamanda Başbakan Erdoğan’ın İstanbul milletvekilleriyle yaptığı toplantıda konunun yeniden gündeme geldiğini, Başbakan’ın konuyu çözüme kavuşturma niyetini kendisine açıkladığını anlattı. Başbakan’ın son dönemdeki açıklamalarını anlamakta zorlandığını dile getiren İbrahim Yiğit, “Başbakan’ın böyle söylemleri oluyor ama yanlıştan dönmek de bir erdemdir. Ama yapıyor Başbakan bunu. Mesela Kürt milletvekillerine neler söyledi, ama sonra Apo’yla bile görüştürdü” dedi.

BDP İLE CİDDİ GÖRÜŞMELER OLACAK

Yiğit, kendisine başbakanın Cumhurbaşkanı olup olmayacağının sorulması üzerine, olacağını tahmin ettiğini söylerken, başkanlık sistemi konusunda BDP ile bir pazarlık yapıldığını tahmin etmediğini, konunun parlamentoda kabul edilmesi ve referanduma gitmesi gerektiğini anlattı. Bunun için de mecliste yeterli sayının sağlanması gerektiğini ifade eden Yiğit, “Anayasa ciddi bir biçimde geldikten sonra tahmin ediyorum BDP ile görüşmeler olacak,” diye konuştu. (ANKA)

Odatv.com

 

akperdalisyan-288739

 

AK Parti’ye CHP’den geçen ve parti içinde ‘Ak solcular’ olarak anılan AK Parti İzmir milletvekilleri Ertuğrul Günay ve Erdal Kalkan’ın eleştirisel tweet’leri, dikkat çekerken, bu durum, parti içinden de tepki görmeye başladı.
Kalkan’ın en son geçtiği, ‘Zamanı geldiğinde kimsenin kuşkusu olmasın gereğini yaparım. Önce insan’ tweet’i ile istifa imasında bulundu.
Kültür ve Turizm eski Bakanı Ertuğrul Günay ile birlikte altı yıl önce AK Parti’ye geçen CHP kökenli, İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, Gezi Parkı sürecine destek veren iktidarın anlayışını eleştiren tweet’leriyle dikkat çekti. Kalkan’ın tweet’leri teşkilatta “Harakiri yapıyor” yorumlarına neden oldu. Cep telefonunu sürekli kapalı tutan Kalkan’ın, yakın çevresinden istifayı düşünmediği öğrenildi.
Kalkan, şu tweet’leri attı:
‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’, ‘Özgür insan, örgütlü toplum, demokratik devlet’, ‘Zamanı geldiğinde kimsenin kuşkusu olmasın gereğini yaparım. Önce insan’, ‘Ben bu partiye demokrasiyi savunduğum için geldim. hala bu dünyamı yaşatıyorum. Hiç kimse bunu engelleyemez. Önce insan’, ‘Dağlarına bahar gelmiş memleketimin haberin var mı? Taş duvar demir kapı kör pencede. Önce insan’, ‘Yeter, söz gençliğin’, ‘Mağrur olma padişahım, senden büyük Allah var’, ‘Kimse şah değil pardişah değil. Önce insan’, ‘Hiç kimse vazgeçilmez değildir. Kutsallar dışında herkes ve her hareket eleştirilebilir’, ‘Ortamı yumuşatalım. Herkes ama herkes kendini sorgulasın’, ‘Sıkılmış bir yumrukla hiçkimmse ile tokalaşamazsınız’, ‘Ben hala sosyal demokratım. Her çeşit baskı ve dayatmaya karşıyım’, ‘Taksim’in AVM’ye ihtiyacı yok’, ‘Müslüman olmak sadece ritüellerine sahip çıkmak değlidir. Haklara, halka emeğe ve doğaya sahip çıkmaktır’
‘SANIRIM TWEET ATARKEN KENDİNDE DEĞİLDİ’
AK Parti İzmir Milletvekili Ertuğrul Günay’ın twitter mesajlarının ardından, ona yakın Erdal Kalkan’ın da Gezi Parkı eylemlerine verdiği destek twitleri, bazı AK Parti’li milletvekillerinin tepkisine neden oldu.
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, yaptığı yazılı açıklamada, partiye karşı oyun oynandığını, parti içinden birilerinin de buna çanak tuttuğunu belirterek, “Başkası bize krallık verse biz burada sıradan üye olmayı tercih ederiz. Kıblemiz hiçbir zaman değişmez. İçimizdeki bazı arkadaşlarımız herhalde o kadar rahatsız olmuşlar ki, kendilerini küçük birkaç toplantıda ve sosyal medyada ifade etme gereği hissetmişler. Ne oldu, ne değişti de bu noktaya geldiler? Başbakan dün neyse bugünde o. Kusura bakmasınlar ama Başbakanımızı kimseye yedirtmeyiz. Herhalde o tweetleri atanlar kendinde değildi ve öyle zannediyorum ki, ilgi ve alaka görmediği hissine kapılmış ve oluşan bu çatışma ortamından beslenip dikkat çekme çabalarına giriyor” dedi.
‘TWEETLER GARİP’
AK Parti İzmir Milletvekili Rıfat Sait ise “Tweetler garip ama tecrübeli siyasetçi, bir bildiği vardır. Ne yapmaya çalıştığını anlamadım. Gerçi partimize renk katan biri” diye konuştu.
……………………………………………………………………………………………………………………………….

Kastamonu’nun İnebolu ilçesi AKP Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Küpoğlu, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle eylemcilere twitterdan tepki göstererek, “Taksim Gezi Parkı’ndan sonra Anıtkabir’i de yıkarız elhamdülillah” dedi. Attığı tweet sonrası tepki gören Küpoğlu partisinden istifa etti.

AKP İnebolu Gençlik Kolları Başkanı Ferhat Küpoğlu’nun Taksim Gezi Parkı’ndaki eylemcilere yönelik sosyal paylaşım sitesi twitter hesabından yaptığı bu açıklama ise, kamuoyunda büyük tepkiye neden oldu. Kamuoyundan gelen tepkiler üzerine Başkan Küpoğlu, istifa ettiğini açıkladı.

Ardından AKP İlçe Başkanlığı Yönetim Kurulu üyeleri, parti binasında bir araya gelerek konuyu görüştü. AKP İlçe Başkanı İsa Karamehmetoğlu, yaptığı yazılı açıklamada şunları söyledi:

“1 Haziran tarihinde İnebolu AK Parti İlçe Gençlik Kolları Başkanı Hasan Ferhat Küpoğlu’nun şahsına ait sosyal medya hesaplarından paylaşmış olduğu fikirler ve ifadeler, parti teşkilatımızın görüşü ve düşünceleri ile hiçbir şekilde bağdaşmamaktadır.

Ülkemizin son günlerde bulunmuş olduğu kritik günlerden dolayı ülke genelinde sosyal medya aracılığıyla tahrik edici eylem ve açıklamalara karşılık verilen ve diğer siyasi görüş sahiplerinin Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı ve AKP Genel Başkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili sosyal medyada paylaşmış oldukları, Müslümanlığa ve Türkiye Cumhuriyeti’nin bir ferdine yakışmayan sözlerin sonucunda Hasan Ferhat Küpoğlu’nun vermiş olduğu talihsiz bir cevaptır. Kaldı ki, partimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün göstermiş olduğu ilkeler doğrultusunda yoluna devam etmektedir. İnebolu AKP Gençlik Kolları Başkanı ve üyesi olan Hasan Ferhat Küpoğlu, olağanüstü yapılan yönetim kurulu toplantımızda bulunduğu görevden ve parti üyeliğinden istifasını sunmuştur. Tüm kamuoyuna duyurulur” dedi.Bu habere hiç yorum yapılmamış. ilk yorum yapan sen ol !
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik