Habeler, haber
DOLAR
2,90 / 1,86
EURO
3,20 / 1,52
ALTIN
104 / 1,63
BİST100
75,960 / -1,25
Güneşli
İzmir: Güneşli
33°
 • NAMAZ
  VAKİTLERİ
 • HAVA DURUMU
 • ÜYELİK GİRİŞİ

2013 Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Bütünleme Sınavı Olacak mı-Kaldırıldı mı/Ne zaman Yapılacak/Tarihleri/Yorumlar

2013 Açıköğretim Fakültesi (AÖF) Bütünleme Sınavı Olacak mı-Kaldırıldı mı/Ne zaman Yapılacak/Tarihleri/Yorumlar
Eklenme : 06 Şubat 2013 23:40    Güncelleme : 28 Haziran 2015 16:06    Okunma :

a aa


2013 AÖF Bütünleme Sınavı Olacak mı?

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi, YÖK kararına rağmen öğrencilerine bütünleme hakkı vermemesine gerekçe olarak akademik takvimdeki yoğunluğu gösterdi.

Öğrenciler, YÖK’ü faks ve mail yağmuruna tuttu.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), bütün üniversitelerin öğrencilerine bütünleme sınavı hakkı tanınması zorunluluğu getirdi. Ancak yaklaşık 2 milyon öğrencisiyle dünyanın en büyük eğitim kurumlarından olan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi’nin, YÖK’ün bu kararına uymadığı öğrenildi.

Açıköğretim sınav takviminde bütünleme sınavına yer vermeyen üniversite, güz dönemi ara sınavın 05-06 Ocak, dönem sonu sınavının ise 09-10 Şubat 2013 tarihinde yapılacağını duyurdu. YÖK’ün verdiği bütünleme hakkı, üniversite tarafından uygulanmayınca öğrenciler tepki gösterdi. Bütünleme sınav haklarının verilmesini istedi.

YÖK, KARARINI HAFTAYA VERECEK

Sosyal medya üzerinden tepkilerini dile getiren öğrenciler, sınav hakkının geri verilmesi için imza kampanyası başlattı. Bunun yanı sıra, YÖK’ü faks ve mail yağmuruna tuttu. YÖK kaynaklarından edinilen bilgiye göre, sorunun çözümü için bir çalışma başlatıldığı, nihai kararın önümüzdeki hafta açıklanacağı belirtildi.

Öğrencilerin mağduriyetine sebep olan Anadolu Üniversitesi’nden yapılan açıklamada, gerekçe olarak sınav takvimindeki yoğunluk gösterildi. “Bütünlemeleri sınav takvimine sığdıramadık, bundan sonra da bütünleme yapmayacağız” diyen üniversite daha detaylı bir açıklama yapmaktan kaçındı.

MADDİ İMKANLARIMIZ KISITLI

Öte yandan, mağdur olduğunu düşünen öğrenciler, ortak bir yazılı açıklama yaptı. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “AÖF öğrencileri olarak bizler, birçoğumuz maddi imkânsızlıklar neticesinde örgün bir eğitim görememekte ve hem çalışıp hem okumak zorundayız. Eve çoğu zaman geç saatlerde yorgun argın gelmekte ve derslerimize çalışmakta zorlanmaktayız. Bunun üstüne Anadolu Üniversitesi Senatosu, YÖK’ün bize tanıdığı bütünleme sınavı hakkını vermemekle bizleri derslerimizi geçememe riskiyle karşı karşıya bırakmakta ve zaten kısıtlı olan imkânlarımızı daha çok zorlamaktadır” denildi.

AÖF Büroları iletişim adresleri

Yazışma Adresi
Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Yunusemre Kampüsü Tepebaşı 26470 Eskişehir/Türkiye

Basın ve Halkla İlişkiler
Tel: 0 (222) 335 05 81 Dahili 27 76
Fax :0 (222) 320 07 58

Açıköğretim Etkileşim Merkezi : 444 10 26

..

Anadolu Üniversitesi Rektör’ü Prof. Dr. Aydın Ziya Özgü’in Bütünleme Sınavı Açıklaması için Tıklayınız..

 
SENDE YORUM YAP !
Bu Habere 126 Yorum Yapılmıştır.
 • Şengül diyor ki ;
  10 Şubat 2013 23:40

  Devlet memuruyum.Son sınıftayım.Görevde yükselme nedeniyle öğrenim yapıyorum.Yeterince çalıştım.Ancak,sorular zor hazırlanmış.Bütünleme olması gerekli.Hem çalışmak,hem okumak üstüne evişleri,çocuk tam yarış atı durumundayız.El insaf diyorum.

 • tayfun diyor ki ;
  11 Şubat 2013 2:52

  aöf butunleme hakkını akademık sınav takvımıne sıgdıramadıgından dolayı veremıyecegını soyluyor.pekı neden kıtaplar sınavlara az bır zaman kala dagıtılmaya baslıyor ve neden ogrencıler kıtaplarını tam alamıyor.bır cok kısı buna bende dahıl kıtap olmadıgından dolayı sınavların kotu gecmesıne sebep oldu.bırde ders programı yogunsa kısı hem yenı donemden hemde eskı donemden kalanları vermeye calısınca ders sayısı sekız veya dozkuzu buluyor ve ıkı sınav arası bır ay gıbı bır zaman da ogrencılerden mucıze beklenıyor ve bunun ıkı sınavla halledılebılecegı dusunuluyor.YÖK eger butunleme hakkını her unıversıtelı ıcın tanımıssa bunu aöf kurulunun akademık sınav takvımınden tarıh belırleyıp sunması gerekıyor.

 • bilgi diyor ki ;
  11 Şubat 2013 5:05

  yani şimdi kaza geçirsek sınava giremesek suç bizim mi oluyo varmı böyle bi sistem ya mesela ben dun sınava gidemedim eşim hastaydı evde bebek var bırakamadım ne olacak şidi zaten kitaplarda yok 1 senemiz hiç mi olacak

 • muzaffer diyor ki ;
  11 Şubat 2013 10:59

  bir ders için bir sene beklemek reva mı zor olan sartları imkansız hale getirmeyimi hedefleiyorlar onların akademik takvimde iki gün yer yok diye bizler bir sene bekliyecez bzm takvim ne olacak?

 • loke diyor ki ;
  11 Şubat 2013 13:58

  Bu aof artk ogrencileri kobay olarak kullaniyor her sene yeni bir sistem inaniyorum ki kendileri bile sistemi tam olarak bilmiyorlar yök un koydugu butleri yapmiyorlarmis cok sacma bir sene uzatmak dile kolay…

 • mehtap diyor ki ;
  11 Şubat 2013 15:23

  Ya arkadaşlar ben sosyoloji 3. sınıftayım alttan 2. sınıftan dersim var ders kitapları elime ulaşmadı ilçede olduğum için de sınava 1 hafta kala kitaplar geldi.yök’ün Tanımış olduğu bu kararı bize tekrardan versinler zaten çok zor şartlar altında okuyoruz

 • nazlı diyor ki ;
  11 Şubat 2013 16:37

  ben de dün sınava giremedim ne yani bunun için bir yıl mı kaybedicez bütünleme olmayacaksa ne yapıcaz

 • gül diyor ki ;
  11 Şubat 2013 17:07

  ben gözetmen yüzünden sınava giremedim vize notlarım yüksek ama finale giremediğim için kaldım bu nasıl adalet. bütün üniversitelerde büt var anadolu üniversitesi kaldırıyor. çok yanlış bütün öğrencilerin olduğu gibi büt bizim de hakkımız…

 • serkan diyor ki ;
  11 Şubat 2013 17:34

  insaf diyorum aynen

 • Leyla diyor ki ;
  11 Şubat 2013 21:24

  Gozetmenler sınav süresince aralarında laflıyorlar… Bu da insanın aklını karıştırıyor. Ayrıca bütünlemenin mutlaka yapılması lazım. Eger Anadolu Üniversitesi YÖK’e bağlı ise tabii….

 • ali diyor ki ;
  11 Şubat 2013 22:20

  Arkadaşlar bilemiyorum nasıl olacak final sınavına rahatsızlığım nediyle katılamadım neymiş efendim bütünleme sınavı yokmuş seneye tekrar aynı dersi alacakmışım bu kadar saçmalık herhalde olsa olsa anadolu üniversitesinde olur diye düşünüyorum YÖK Bir karar alıyor bütün üniversiteler final sınavını takiben en geç 2 hafta içinde bütünleme sınavı açacaktır ve açması zorunludur diye ama anadolu üniversitesi senatosu bu karardan bihaber olmalılar ki bütünleme sınavı yapmıyoruz ve gelecek dönem kaldığınız dersleri tekrar alacaksınız diye direniyolar sadece gülüyorum o da sinirimden:):):):)

 • özgür diyor ki ;
  12 Şubat 2013 12:50

  bu nasıl iştir arkadaş ya kitaplarımızı zamanında alamıyoruz işten dolayı zaten vakit bulabildikçe çalışabiliyoruz ve sınava giriş belgelerini almakta güçlük çekiyoruz sistemleri hatalı ne sisteminde hayır var ne telefonlarda kimse telefonu açmıyo ilgilenmiyo tabi biliyolar herkesin küfür edeceğini çünki ne yaptıklarının kendileride farkında insanı çileden çıkartıyolar herkesinde bir planı var ya bn 4.sınıftaym askere gitcm daha iş hayatına atılcm yani bir dersim kalırsa bir sene beklickmiyim aöf söyle şimdi bana hm ????????????????

 • mehmet bilir diyor ki ;
  12 Şubat 2013 19:37

  anaysada herkes eğitimde eşittir yazıyor bütün örgün üniversitelerde uzaktan eğitimde hatta açık öğretim olan atatürk ve istanbulda var biriniz idare mahkemesi yada anayasa mahkemesine dava açmanız lehimize sonuçlanır diye düşünüyorum hiç açan yok mu?

 • Tuğçe diyor ki ;
  12 Şubat 2013 22:21

  Saçmaladıkça saçmaladılar yeter bence artık televizyona çıkıp örgün den farkı yok diye gerilerek konuşmaları yapıyorlar işe gelince de böyle kıvırıyorlar bizim de hakkımız bütünleme benim bütünlemeye dersim kalmadı ama kalanlar için kesinlikle istiyoruz. harç parası kalktı dendi katkı payı diye aldılar sonra ktapları geç verdiler sınav tarhlerini saçma seklde ayarlıyorlar sistem mi simdi bu !!!!!

 • ömer diyor ki ;
  13 Şubat 2013 15:48

  ya hem kitapları geç dağıtcaksın, hem yeni bir sisteme geçeceksin ve sınav tarihleri arası bir ay bile olmayacak. sınav sonuçları sınavdan 1,5 hafta önce açıklanacak. ben bunların sadece ticari bir amaç uğruna yapıldığını düşünüyorum. benim 1 dersim çok kötü geçti ve bütünleme sınavı olmadığı için bu dersimi kurtarma şansım yok. ben pomeme başvurcam ve yaşım sınırda yani para için yapılıyosa rica ediyoruz. paranızı ödeyelimde bütünleme sınavını geri getirin. bizim hayatımızla oynamayın.

 • emine diyor ki ;
  13 Şubat 2013 20:51

  aynen arkadaslar katılıyorum büt bızım hakkımız örgünden farkımzı yok zatı yogun calısıyoruz o yogunlugun arasında vakıt bulabıldıgımız kadar ders calısıyoruz bızım okuma hakkımız yokmu hakkımızı elımızden alamazlar işi ıyıce tıcarete cevırdıler. yök elını vıcadnına koysun öyle karar versın hayallerımızle oynamasınlar

 • fatma yavuzkılıç diyor ki ;
  14 Şubat 2013 17:44

  Bütünleme sınavı olmalı, maddi imkansızlıklar sebebiyle aof okuyoruz ve büyük çoğunluğumuz çalışan insanlardan ibaret.İnsaf

 • fly diyor ki ;
  14 Şubat 2013 17:51

  bence önce geçen seneleri örnek alsınlar. bütünleme sınavında sadece bir iki dersi kalan öğrencilerin çoğunluğunu düşünerek davransınlar. ben bütünlemede iki dersi de verip başarılı olanlardanım ve kesinlikle eski sistem daha güzeldi, yeteri kadar kaynak vardı. bütün kitaba çalışsak da soru şekilleri çok farklı. zaman isteyen konular. sınav araları çok kısıtlı. sistem doğru değil. son senem ve 1 sene okulu dondurduğum için çok pişmanım bu sistem doğru değil. herkese eşitlik tanınan bu ülkede neden bizim bütünleme sınavı hakkımız elimizden alınıyor. kesinlike eşitlik söz konusu değildir.

 • hayal diyor ki ;
  16 Şubat 2013 2:19

  saçmaladıkça saçmaladılar bu ne böyle yaaa ben edebiyat 4. sınıf öğrencisiyim bırakmak için her yolu denemişler hepsini tebrik ediyorum burdan. gece gündüz çalıştık saçma sapan yerlerden sorular siz bizle dalgamı geçiyorsunuz haaa? bide utanmadan vize final arasını 1 ay gıbı kısa süreye alıp bizi sınava tabi tutuyorlar ,o kıtapları bastan sona kadar çalışmak kolay mı? sıkıysa kendınız çalışın bide neymiş efendim bütünleme yokmuş artık insanların sabrını daha fazla zorlamayın sizin keyfınız cıkcak dıye bu ınsanlar kocaman bır senlerını bosa gecırıp harc parası ödemek zorunda değiller..

 • Bestami diyor ki ;
  16 Şubat 2013 9:50

  BEN 4. SINIF ÖGRENCİSİYİM. 4. SINIFTA 5 DERSTEN SINAVA GİRDİM VE İKİSİNİN SONUCUNU İYİ BEKLEMİYORUM. AÖF DE BÜTÜNLEME SINAVININ OLMADIGINI SÖYLÜYORLAR.YÖK GEÇEN YIL ALDIGI KARAR DOGRULTUSUNDA TÜM ÜNİVERSİTELERDE BÜTÜNLEME SINAVI YAPILACAK KARARINDAN AÖF HABERİ YOK MU YOKSA.BÜTÜNLEMENİN YAPILMAMASI YARGIYA TAŞINACAK VE BİREYSEL DEGİL İKİ MİLYON KAYDIMIZLA SİZ İŞİN İÇİNDEN ÇIKIN BAKALIM DA GÖRELİM.HAKKIMIZI İSTİYORUZ FAZLASINI DEĞİL…

 • rıfat diyor ki ;
  16 Şubat 2013 16:38

  bütünleme gereklidir.bütünleme yapmayan üniversite üniversite değildir.yök ün verdiği haklar çiğnenemez.yasalar çiğnenemez.

 • İSMET diyor ki ;
  16 Şubat 2013 21:36

  HERKESE SESLENİYORUM ”BİMERE ŞİKAYET EDELİM İNTERNET ÜZERİNDEN TALEBİN FAZLA OLMASI BU SORUNU BAŞBAKANLIĞA ÇEKECEK.. SADECE 2 DK NIZI ALIR.. SONU HAYIR OLUR İNŞALLAH

 • taner diyor ki ;
  17 Şubat 2013 2:09

  aöf iyice saçmalamaya başladı. ne demiş ne demiş?? bütünlemeyi sınav takvimine sığdıramadık.. bire insafsızlar bire vicdansızlar. geçen sene bizler normal şekilde okurken, yani ara sınav-yıl sonu ve bütünleme diye, o zaman yokmuydu güz dönemi ara sınavı güz dönemi dönem sonu sınavı, bahar dönemi ara sınavı, bahar dönemi dönem sonu sınavı. ???
  o zaman nasıl koydunuz, nasıl sığdırdınız o halde bütünlemeyi hem güze hemde bahara?? hemde eski düzen sınalarıda varken birde… bu nasıl iştir??? SORUYORUM İNSAFSIZLARRR

 • cem diyor ki ;
  20 Şubat 2013 3:31

  eğer aöf bütünleme sınavını yapmazsa hepimiz kayıt sildirelim arkadaşlar

 • ferah diyor ki ;
  20 Şubat 2013 12:51

  bütünleme sınavı olmalı yök ün verildiği karara saygı duyulmalı,aof beceriksizliğini öğrencilerden çıkartmamalı,aof kendine güvenmiyorsa kredili sisteme geçmeyecekti.bütünleme hakkımızı istiyoruz,insanların hakkını yiyip sadece para düşünmeyin.lütfen bu sorunu cüzdan meselesi değil vicdan meselesi olarak görün,bindiğiniz dalı kesmeyin,okulu bırakırsak cüzdanlar boşalır.siz dürüst olun olmazmı.

 • celal diyor ki ;
  20 Şubat 2013 22:23

  AÖF bütünleme sınavlarını kaldırmasını haksız bir uygulamadır.Ben 48 yaşındayım işletme fakültesinde geçen yıl 3.sınıfı bütünlemeye kalmadan geçtim.Bu yıl kredili sisteme geçilmesi nedeniyle sınav sorularınında
  geçen yıllara göre daha ağır olduğunu gördüm. Bu durumda bütünleme sınavıda olmassa miliyonlarca öğrenci mağdur olacak.Eğer YÖK ve AÖF.bütünleme hakkımızı vermemeye direnirse bence sayın başbakanımıza bir türlü ulaşarak bizim bu mağduriyetimizi anlatmamız durumunda hemen konuyu çözeceğine inanıyorum.saygılarımla.

 • merve diyor ki ;
  21 Şubat 2013 2:11

  bütünleme kesin kalktımı ?

 • kübra diyor ki ;
  21 Şubat 2013 11:47

  ya bu nasıl bı mantık hem sıten dogru duzgun acılmasın o oyle madur etsın hem kıtapları gec ver o da oyle madur etsın paraya gelince vermeden kayıt yapma bu yetmezmıs gıbı bide büt yapma gerekce olarakta neymıs takvımde yer yokmus böyle bı gerekceye kımse ınanmaz büt bızım hakkımız hakkımızı da vermezlerse haram olsun …

 • MEDİNE diyor ki ;
  21 Şubat 2013 12:54

  LÜTFEN BÜTÜNLEME GERİ GELSİN YOKSA AÖF ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR OLUCAK YETKİLİLER LÜTFEN DUYSUN ARTIK SESİMİZİ……

 • emrah diyor ki ;
  22 Şubat 2013 11:04

  öğrenci hakları diye birşey var ise bu memlekette bu haktan yararlandırmamaya kimsenin hakkı yoktur.adalet istiyoruz.bu bizim bi hakkımız ise bu hakkın bize tanınmasını istiyoruz..

1 2 3 5
 • SİYASET
 • GÜNCEL
 • KÜLTÜR
 • SPOR
 • DÜNYA
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9
 • 10

GÜNÜN HABERLERİ

YAZARLAR

baslik